четвер, 20 квітня 2017 р.

Конспект уроку письма букварного періоду


Тема: Письмо елементів великої букви «ша» під лічбу. Письмо великої букви «ша».
Мета: 
Навчальна: Формувати вміння писати велику букву «ша», поєднувати її з іншими буквами у складах і словах. Закріплювати вміння орієнтуватися у розліновці зошита, правильно розташовувати букву на
рядку.
Розвивальна: Розвивати окомір, спостережливість, увагу,уміння аналізувати,спів ставляти структуру друкованої та рукописної букви.
Активізувати словниковий запас учнів, розвивати вміння добирати слова з новою буквою, вміння робити звуко-буквений аналіз слів.
Виховна: Виховувати старанність, наполегливість, прагнення до оволодіння каліграфічним письмом.
Обладнання: Плакат «Правильно сиди під час письма», презентація,сигнальні планшети, зразок друкованої та рукописної букви, пропис №2.
                                          
Хід уроку
I. Оргмомент
Пролунав дзвінок, починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти — просто молодці!

II. Повторення вивченого звука на попередньому уроці навчання грамоти

Звукові аналітико-синтетичні вправи
- Пригадайте, які нові звуки ми вивчили на попередньому уроці навчання грамоти?
- Звуки [ш], [ш′].

1. Виділення нового звука із слова-відгадки.
- Зараз я прочитаю вам загадку, а  ви уважно слухайте і відгадайте її. У слові-відгадці назвіть новий звук.

                     Сіреньке, маленьке, але всякого кота з місця стягне ( Мишка)

2. Виділення слів зі звуками [ш], [ш′].
- Будьте уважними! Я зараз прочитаю вам вірш, а ви уважно його послухайте і скажіть, у яких словах почули звуки [ш], [ш′]:
Тишком-нишком
Вийшла мишка із нори,
В шкряботушки ніс і вушка догори.

- У яких словах ви почули звук [ш]? Де він стоїть?

3. Упізнання нового звука у заданих словах, визначення його місця у слові ( початок, середина, кінець).
- Послухайте слова і визначте, у яких словах новий звук знаходиться на початку, у середині, у кінці слова: шипшина, душ, афіша, шпак, шість, шнурок, малюєш, швидкий, шовк, лоша, лаваш, штани, машинка, шалаш, шарф, рушниця, шашлик, подушка…

4. Називання слів із звуками [ш], [ш′] під час гри "У магазині"
- Вирушаємо у магазин. Придбайте лише ті предмети в назвах яких є звук "ш".
у відділі одягу - шарф, шаровари, шорти, штани, шапка.
у відділі взуття - шнурки, шльопанці.
у відділі канцтоварів - зошит, гуаш, туш.
у відділі іграшок - машинка, чашка, матрьошка.

5. Утворення складів із новим звуком різного типу ( склад-злиття: твердий приголосний + голосний; м’який приголосний + голосний).
- Утворіть нові склади із звуками [ш], [ш′], додаючи голосні звуки.
- Зі звуком [а].
- Склад [ша].
- Зі звуком [о].
- Склад [шо].
- Зі звуком [у].
- Склад [шу].
- Зі звуком [и].
- Склад [ши].
- Зі звуком [е].
- Склад [ше].
- А тепер, давайте утворимо склади-злиття із звуком [ш′].
- Зі звуком [і].
- Склад [ш′і].

6. Доповнення складу із новим звуком до утворення слів.
- А тепер із заданими складами утворіть нові слова:
шо - шок, порошок, шоколад;
ша – шашлик, шашки, шапка;
ше – шелест, шепіт, шеренга;
ші – шість, шістнадцять;
шу – шуба, шуліка.

7. Вимова чистомовок.
Ша-ша-ша - бігає лоша,
Шу-шу-шу - шубу просушу,
Ше-ше-ше - говоріть тихіше,
Аш-аш-аш - лісовий шалаш.

III. Оголошення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися писати велику букву «ша», писати склади, слова і речення з цією буквою.
IV. Навчання письма нової букви.
1. Показ зразка рукописної букви на дошці.
Слайд 1
2. Порівняння рукописної та друкованої букви.
- Подивіться уважно на таблицю із зображенням прописної букви та на екраз із зображенням друкованої букви «ша».
- Порівняйте, чим вони схожі? (прямими лініями) Чим відрізняються? (заокругленнями вгорі й внизу)

3. Порівняння великої та малої букви «ша».
- Погляньте на таблицю із зображенням великої і малої букви «ша».
- Порівняйте, чим вони схожі? (формою) Чим відрізняються? (розміром)

3. Аналіз будови букви з переліком її елементів.
- З яких елементів складається буква «ша»?
- Велика буква «ша» складається з трьох елементів — довгої прямої похилої лінії із заокругленням вгорі ліворуч, унизу – праворуч та двох прямих похилих ліній із заокругленням унизу праворуч.
- На яку букву схожа?
- На букву «и», «йот».

4. Засвоєння структури рукописної букви:
Слайд 2
а) Показ написання букви з поясненням послідовності зображення елементів

Учитель пише велику букву «ша» на дошці, пояснює написання.
— Велика буква «ша» пишеться так само, як рядкова, лише більшого розміру, і починається трохи нижче від верхньої міжрядкової лінії.

б) Написання учнями букви в повітрі з орієнтацією на зразок учителя:
- Візьміть ручки, поставте руку на лікоть, спираючись на парту і пишемо разом зі мною – я на дошці, а ви – у повітрі: і-раз-і-два-і-три-і.

в) Уявне написання нової букви на площині парти зворотною стороною ручки:
- Візьміть ручки зворотною стороною. Уявимо, що ширина парти – це робочий і нижній допоміжний рядок. Пропишемо цю букву.

г) Написання нової букви на дошці мокрим пензлем:
- А хто бажає спробувати написати букву «ша» мокрим пензлем на дошці? Вийде до дошки… .

д) Написання нової букви крейдою на дошці.
Учні пишуть, а вчитель контролює їх роботу.

5. Аналіз зразка букви у прописах.
- Відкрили прописи на с. 20.
а) Порівняння зразка у прописах із зразком на дошці рукописної букви «же»:
- Відкрийте прописи, давайте порівняємо ваш зразок у прописах і мій на дошці рукописної букви «ша».
- Скажіть, чи відрізняється написання цієї букви?
б) Обведення збільшеного зразка у прописах зворотною стороною ручки.
- Обведіть збільшений зразок зворотною стороною ручки за вказаними стрілками.

6. Робота у прописах.
Слайд 3
- То яке слово  сховалося у звуковій моделі? (шипшина)
- Прочитає у прописі вгорі нам цей віршик Женя. Коля, Марина…
Слайд 4
Робота над віршем
- Яке слово «зашифроване»? (Шипшина)
- Коли розцвіла шипшина? (весною)
- Які в неї квіточки? (гарні)
- Які в неї голочки? (колючі)
Слайд 5
- Де росте кущ шипшини? Що роблять діти? Що зробив хлопчик? Що сказала дівчинка?
Слайд 6
- Подивіться і скажіть, яке слово сховалося в цій звуко-буквенній моделі? (шипшина)
Слайд 7
Скільки складів у цьому слові? (3)
Який склад наголошений? (другий)
Назвіть окремо букви і звуки.
Слайд 8-9
Гра «Слово в слові заховалось»
Тип, тис, верх, поверх, вітер.
Слайд 10
- Спишіть ці слова. (з маленької букви, не ставлячи розділових знаків)
Слайд 11+пробіл

Написання елементів букв: 1-2 рядок.
Написання рядка букви «ша» великої.
- Будьте уважні! Відстань між елементами має бути однаковою. Також дотримуйтеся нахилу.
Фізхвилинка
Все у мишки вже в порядку
Вийшла мишка на зарядку
Лапки вгору, лапки вниз
Й роззиралася геть скрізь.
І на місці поскакала,
І вставала, й присідала
Головою покрутила
Вітрячка вона зробила
Потім лапки опустила
І взялась собі до діла.

V. Письмо з’єднань нової букви у складах і словах:
 а) Виділення складів-злиття з новою буквою зі слів, їх звуковий аналіз та фонетичне моделювання виділених слів.
Слайд 12
- Поділіть слово «школа» на склади.
- Шко-ла.
- Скільки складів у слові?
- Два.
Викладіть слово шко-ла відповідними фішками:
- - о
- о

- Виділіть склад, у якому є звук [ш].
- [шко].
- Скільки звуків у цьому складі?
- Три звуки.
- Які вони?
- Приголосний твердий [ш], приголосний твердий [к], голосний наголошений [о].
- Позначте перші три звуки буквами із розрізної азбуки.  Які це букви?
- Букви «ша» і «ка», «о».

б) Запис виділених складів учителем на дошці з поясненням варіантів з’єднання букв у складах ( верхнє, нижнє, середнє ):
- А зараз подивіться на дошку, як я напишу буквосполучення [шк].
- Буква «ша» поєднується з буквою «ка» верхнім поєднанням.
- А тепер запишіть рядок цього складу у пропис.
- Запишіть наступний рядок, з’єднання букв Шл (нижнє поєднання), Шв (середнє поєднання).  

VI. Написання речень.
1.Читаємо речення на с.21: Женя читає перше, Коля – 2, Яся – 3.
- Чи всі слова вам зрозумілі? (Так)
2. Повторення правила запису речень:
- Перше слово пишеться з великої букви.
- Кожне слово записуємо окремо.
- У кінці речення ставимо крапку.
4. Показ запису речення вчителем на дошці з коментуванням.
- Подивіться як я запишу речення на дошці, будьте уважні, щоб ви змогли записати його собі в зошити правильно.
5. Списування речень.
Слайд 13-14
6. Робота з текстом.
- Розкрити дужки, прочитати речення.
У моєму букеті немає (ромашка) і (волошка).
Біля (груша) росте пишний кущ (шипшина).
Бджоли збирають мед з (конюшина).
До (вишня) і (черешня) веде доріжка.
Слайд 15
VII. Підсумок уроку. Оцінювання роботи учнів.
Завдання «Дід Буквоїд».
- Дідусь їсть тільки ту букву, яка найчастіше повторюється. Закресліть її.
Вишмашленьшкішмошлодшціш! ( Ви маленькі молодці!)


Немає коментарів:

Дописати коментар